top of page

Patron MDP Kwilcz - Druh Alojzy Koza

Alojzy Koza urodziÅ‚ siÄ™ w Kwilczu 6 lutego 1925 roku. Do szkoÅ‚y powszechnej uczÄ™szczaÅ‚ w Kwilczu, ale wybuch wojny przerwaÅ‚ jego edukacjÄ™, dlatego klasÄ™ siódmÄ… ukoÅ„czyÅ‚ dopiero po wojnie. W czasie okupacji hitlerowskiej 11 listopada 1940 roku z powodu polskiego obywatelstwa zostaÅ‚ wraz z rodzinÄ… wysiedlony z Kwilcza do Generalnego Gubernatorstwa do wsi Krasne w gminie Stary Zamość.

​

Dnia 15 grudnia 1942 roku Alojzy Koza, w wieku 15 lat wstÄ™puje do ruchu oporu - zostaje żoÅ‚nierzem Batalionów ChÅ‚opskich w miejscowoÅ›ci Krasne. PrzysiÄ™gÄ™ zÅ‚ożyÅ‚ przed dowódcÄ… placówki MichaÅ‚em Mazurkiem ps. "Liść". ByÅ‚ nocnym zwiadowcÄ…, dlatego przyjÄ…Å‚ pseudonim "Sowa". W kwietniu 1943 roku braÅ‚ udziaÅ‚ w akcji przeciwko ludnoÅ›ci niemieckiej, którÄ… zasiedlano wieÅ› Huszczka Duża. OperacjÄ… dowodziÅ‚ Jan Turowski ps. "Norbert".

​

NastÄ™pnie jesieniÄ… 1944 roku braÅ‚ udziaÅ‚ w budowie magazynów na broÅ„ i żywność w Lesie Stryjowskim. MiaÅ‚ opiniÄ™ dobrego kolegi, cechowaÅ‚ go patriotyzm i ofiarność, wszystkie polecenia przeÅ‚ożonych wykonywaÅ‚, za wyrzÄ…dzone krzywdy przez okupanta rwaÅ‚ siÄ™ do odwetu.

​

Po wojnie wróciÅ‚ do Kwilcza. ZaÅ‚ożyÅ‚ rodzinÄ™, która byÅ‚a dla niego zawsze najcenniejsza, W 1951 roku ożeniÅ‚ siÄ™ z KrystynÄ… Puk i wychowaÅ‚ trójkÄ™ dzieci. Jego najwiÄ™kszÄ… pasjÄ… byÅ‚y konie, które hodowaÅ‚. Podczas lokalnych uroczystoÅ›ci, czy Å›wiÄ…t paÅ„stwowych robiÅ‚ furorÄ™ pojawiajÄ…c siÄ™ na nich konno w mundurze wojskowym.

​

Od 1945 roku byÅ‚ czÅ‚onkiem OSP Kwilcz. Przez 40 lat peÅ‚niÅ‚ obowiÄ…zki naczelnika OSP (1952-1995). ByÅ‚ również czÅ‚onkiem ZarzÄ…du Gminnego ZwiÄ…zku OSP oraz komendantem gromadzkim i gminnym. W tym czasie miaÅ‚o miejsce wiele ważnych dla kwileckich strażaków wydarzeÅ„, choćby oddanie do użytku remizy w 1952 roku, ufundowanie sztandaru w 1969 roku, wymiana wozów bojowych i ciÄ…gÅ‚e doposażanie jednostki, jubileusz 50-lecia OSP Kwilcz w 1987 roku.

​

ZostaÅ‚ odznaczony krzyżem "Za zasÅ‚ugi dla pożarnictwa" oraz brÄ…zowym, srebrnym i zÅ‚otym medalem "Za zasÅ‚ugi dla pożarnictwa". W 1992 roku ZarzÄ…d GÅ‚ówny ZOSP RP w Warszawie nadaÅ‚ mu "ZÅ‚oty Znak ZwiÄ…zku". Na mocy uchwaÅ‚y Rady PaÅ„stwa w 1968 roku za aktywnÄ… dziaÅ‚alność spoÅ‚ecznÄ… otrzymaÅ‚ "Srebrny Krzyż ZasÅ‚ugi". W 1998 roku zostaÅ‚ odznaczony przez prezydenta RP Aleksandra KwaÅ›niewskiego "Krzyżem Batalionów ChÅ‚opskich". W 2003 roku otrzymaÅ‚ "OdznakÄ™ za zasÅ‚ugi dla ZwiÄ…zku Kombatantów RP i ByÅ‚ych Więźniów Politycznych". W 2005 roku Minister Obrony Narodowej mianowaÅ‚ go na stopieÅ„ porucznika.

​

Alojzy  Koza  bardzo  chÄ™tnie  uczestniczyÅ‚  podczas   spotkaÅ„  z  mÅ‚odzieżą, wspominaÅ‚ mÅ‚odzieży wydarzenia z przeszÅ‚oÅ›ci.  Alojzy  Koza  po  dÅ‚ugiej  i  ciężkiej  chorobie  zmarÅ‚  w  Nowym  TomyÅ›lu  25  października  2010  roku,  zostaÅ‚ pochowany na cmentarzu w Kwilczu obok swojego gospodarstwa i ukochanych koni.

​

​

bottom of page