Patron MDP Kwilcz - Druh Alojzy Koza
Alojzy Koza urodził się w Kwilczu 6 lutego 1925 roku. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Kwilczu, ale wybuch wojny przerwał jego edukację, dlatego klasę siódmą ukończył dopiero po wojnie. W czasie okupacji hitlerowskiej 11 listopada 1940 roku z powodu polskiego obywatelstwa został wraz z rodziną wysiedlony z Kwilcza do Generalnego Gubernatorstwa do wsi Krasne w gminie Stary Zamość.
Dnia 15 grudnia 1942 roku Alojzy Koza, w wieku 15 lat wstępuje do ruchu oporu - zostaje żołnierzem Batalionów Chłopskich w miejscowości Krasne. Przysięgę złożył przed dowódcą placówki Michałem Mazurkiem ps. "Liść". Był nocnym zwiadowcą, dlatego przyjął pseudonim "Sowa". W kwietniu 1943 roku brał udział w akcji przeciwko ludności niemieckiej, którą zasiedlano wieś Huszczka Duża. Operacją dowodził Jan Turowski ps. "Norbert".
Następnie jesienią 1944 roku brał udział w budowie magazynów na broń i żywność w Lesie Stryjowskim. Miał opinię dobrego kolegi, cechował go patriotyzm i ofiarność, wszystkie polecenia przełożonych wykonywał, za wyrządzone krzywdy przez okupanta rwał się do odwetu.
Po wojnie wrócił do Kwilcza. Założył rodzinę, która była dla niego zawsze najcenniejsza, W 1951 roku ożenił się z Krystyną Puk i wychował trójkę dzieci. Jego największą pasją były konie, które hodował. Podczas lokalnych uroczystości, czy świąt państwowych robił furorę pojawiając się na nich konno w mundurze wojskowym.
Od 1945 roku był członkiem OSP Kwilcz. Przez 40 lat pełnił obowiązki naczelnika OSP (1952-1995). Był również członkiem Zarządu Gminnego Związku OSP oraz komendantem gromadzkim i gminnym. W tym czasie miało miejsce wiele ważnych dla kwileckich strażaków wydarzeń, choćby oddanie do użytku remizy w 1952 roku, ufundowanie sztandaru w 1969 roku, wymiana wozów bojowych i ciągłe doposażanie jednostki, jubileusz 50-lecia OSP Kwilcz w 1987 roku.
Został odznaczony krzyżem "Za zasługi dla pożarnictwa" oraz brązowym, srebrnym i złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa". W 1992 roku Zarząd Główny ZOSP RP w Warszawie nadał mu "Złoty Znak Związku". Na mocy uchwały Rady Państwa w 1968 roku za aktywną działalność społeczną otrzymał "Srebrny Krzyż Zasługi". W 1998 roku został odznaczony przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego "Krzyżem Batalionów Chłopskich". W 2003 roku otrzymał "Odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych". W 2005 roku Minister Obrony Narodowej mianował go na stopień porucznika.
Alojzy Koza bardzo chętnie uczestniczył podczas spotkań z młodzieżą, wspominał młodzieży wydarzenia z przeszłości. Alojzy Koza po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Nowym Tomyślu 25 października 2010 roku, został pochowany na cmentarzu w Kwilczu obok swojego gospodarstwa i ukochanych koni.